Eaton XTCE040D00A XT-IEC Contactor and Starter, 50mm, 40A AC-3 Current Rating, 15 Max HP at 230VAC, 30 Max HP at 460VAC, 40 Max HP at 575VAC, 120VAC Coil Voltage
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
19
quantity
Product details
Category
EATON XTCE040D00A Contactor 3P FVNR 25A Frame C
  • IEC contactors available from 7 to 2500 amps
  • Reversing contactors, FVNR and FVR starters, and CMC’s (integrated Starters) available
  • Low wattage coils are available in a wide range of both AC: 12V to 600V 50/60 Hz, DC: 12V to 220V